ileri-surus-teknikleri-ve-teknoloji - ileri surus teknikleri kursu | guvenli surus teknikleri Prodrv

İçeriğe git

Ana Menü

ileri-surus-teknikleri-ve-teknoloji

Sürüş makaleleri > ileri surus teknikleri makaleleri

İleri sürüş teknikleri teknolojiye katkıda buluncak mı yada ileri sürüş tekniklerinin teknoloji anlamında yenilgisini yaşıyacakmıyız.
Bu makalede biraz da teknolojinin farkındalığını ve yeteneksel artışı bununla beraber ileri sürüş tekniklerinin bu konuda katkısını anlatmak istedim.
İlk olarak teknolojinin ülkemizdeki palılıklarını hepimiz bilmekteyiz. Biz biraz bu yönden darbe alan bir ülkeyiz. Teknolojiyi yeterince üretemediğimizden dışa bağımlılık bizi bu konularda maddi olarak zorlamakta. Tabiki teknoloji insanların hayatını kolaylaştırmak için var. Fakat ülkemizde halen şahin araçlarla sürüş keyfi almaya devam ettiğimizi biliyorsunuz.
Araçları artık kontrolümüzden almak istiyorlar bunun için kendi hareket kabiliyeti olan ve sensörler sayesinde yolda tutunmayı başaran otomobiller üretildi. Bunun yanında yakın zamanda kaza yapan şoförsüz araç bizi hemen a kaza yaptı gördünüz mü. Ben kontrolün olmadığı araca binmem kendimin kullanması gerek diye bir çok eleştiri aldı. Fakat şu bir gerçek bir otomobil bu şekilde kaza yaptı. Günlük hayatta kendinizin kullandığı araçlar trafikte birçok kaza yapmıyormu. Bir günde İstanbulda yaklaşık 500 araç kaza yapmıyor mu? Bu anlamda teknolojiyi çabuk harcamamak gerek.
Matematiksel sonuçlar iyi araç kullanamadığımızı ispatlıyor. Kaçarımız yok teknoloji bize otomobil kullandırmak istemiyor.
Koşabilirsiniz yürüyebilirsiniz fakat araç kullanma teknolojiye bırakılacak.
Peki şu an için araç kullanımında teknoloji bize neler sundu.
Abs, Esp; ASR vb... gibi birçok aktif  sistem hayatımızda en son incelediğimde 400 kadar aktif sistem bulunduğunu görmüştüm çoğunun ne işe yaradığını inceleyemedim.
Biz bu teknolojilerin ne yaptığını temel prensiplerini bildiğimizden ve farklı birçok otomobili sürdüğümüz ve test etme fırsatı bulduğumuzdan dolayı algılıyabiliyoruz.
Bu temel prensibler hakkında size daha sonra bilgilendirmelerde bulunacağım.
Peki bu teknolojiler ileri sürüş teknikleri ile ne kadar doğru kullanıyor. Normal sürücümü yoksa eğitimli sürücümü daha avantajlı. Önemli olan soru bu;
Aslında çok teknolojik bir otomobilse bizim sürüşümüzde sistemlere yardımcı olacak teknikleri bilmeniz çok olumlu bir durum.
Kısacası otomobiller havada uçmadı daha bu nedenle yere temas eden asfaltta yürüyen otomobillerin teknolojisi ne olursa olsun biz ileri sürüş tekniklerini anlamak ve bilmek zorundayız. Sistemler zor durumlarda devreye girer evet, fakat teknoloji henüz sizin o an asfalta basan lastiklerin ve sürekliliği olan kaygan zeminin nerede biteceğini veya az olduğunu göremiyor, anlıyamıyor. Burda algılama ve refleks size kalıyor. Sistemler doğa şartlarını henüz yenemedi. Çok yaklaştı ve destek oldu sadece, hatta düz götürmeyi tercih etti gazını kesti. Fakat o an yol düzmü. Virajdasınız ne olacak. Bu nedenle sistemlerin tepkilerini ve ne yaptıklarını makalemizin başındada söylediğim gibi bilmelisiniz. Çünkü bilmediğiniz ve güvendiğiniz teknoloji sizi bir anda eylemsiz bırakabilir ve sizi engelleyebilir.
İşte bu gibi durumlarda araç dönmedi beni dinlemedi gibi düşüncelerle siz bu kaza durumlarından canlı kurtulamaya bilirsiniz. Unutmayın aracınızın kontrolü hale sizde ve kontrol sizde oldukça ileri sürüş tekniklerini öğrenmeniz bilmeniz gerekli.
Bu anlamda teknoloji aslında çok faydalı ve hayat kurtarıcı.
Başka bir makelemizde teknolojinin üstünde araç kullanma tekniklerine ve ileri sürüş teknikleri konularında ayrıntılı bilgiler paylaşımında bulunacağız.
Okuduklarınızla siz teknolojinin üstünde nasıl araç kullanılır. Yarış tekniklerinden bahsetmeye çalışacağız. Aynı zamanda ileri sürüş teknikleri konusunda neden çok açıklamaya girmediğimizden bahsedeceğiz.
Kısacası otomobil kullanmanın diğer dünyasına göz atacağız.
Fizik kurallarını nasıl aktif kullandığımızdan bahsedeceğiz.


İçeriğe Geri Dön | Ana Menüye Geri Dön