ileri-surus-teknikleri-takla-atma - ileri surus teknikleri kursu | guvenli surus teknikleri Prodrv

İçeriğe git

Ana Menü

ileri-surus-teknikleri-takla-atma

Sürüş makaleleri > ileri surus teknikleri makaleleri

İleri sürüş teknikleri, otomobilin takla atma sebebleri
Otomobil neden, nasıl takla atar.
Otomobiller hızlandıkça alttan rüzgarın girmesi sonucu hafiflemektedir. Otomobil üreticileri takla atmayı önleme amaçlı ilk olarak kontrol sağlamak gerekliliğini düşündüler. Bu anlamda direksiyonda bilinçli olarak boşluk bırakıldı. Bu sayede herhangi bir çukur yada kasisten geçerken otomobil içinde sarsıntı yaşadığımızda kolllarımız hareket etse dahi otomobil direksiyon boşluğu sayesinde otomobil ani bir yön almadı bu akıllı sistem sayesinde otomobil kullanırken bir milimlik bir direksiyon hatamızla gidip bir duvara çarpmıyoruz aslında.
Aynı zamanda otomobillerin direksiyonu hızlandıkça daha çok ağırlaştırıldı. Bu konu aslında herkezin yaşadığı ve bildiği bir konu.
Hızlandıkça direksiyonu neden sert tutarız iyice kavrarız.
Direksiyon kontrolü olsun diye. Teknik olarak alttan otomobilinizin tabanına vuran rüzgar otomobilinizi havalandırır.
100 km hızlarda otomobiliniz durduğu yerde 1 ton iken artık 100kg' dır.
Bu hafiflik hissedilir bir hafifleme olduğu için biz 2 elimizle otomobili sağlamca kavrarız.
Peki bu hafifleme tehlikeli ise başka ne yapmak gerekli.
Yarış otomobillerinde kullanımı daha çok görülen badikid otomobilinizin yerle yakınlığını arttırır. Bu sayede rüzgar girişini azaltır. Aynı zamanda üstüne takılan spoiler aracın üsten rüzgar almasını sağlayarak otomobilinizi yere baskılar. Bu nedenle sizin otomobiliniz yüksek hızda daha iyi tutunmaya başlar.
Şimdi kısaca takla atma nedenlerine gelecek olursak,
Biz takla atma hadisesini ileri sürüş teknikleri eğitiminde yaşatarak gösteriyoruz. Tabiki takla atmadan, kısaca burda sadece şu kadarını paylaşmak istedim takılan ayağınız nasıl düşük yürüme hızında size takla attırıyorsa otomobilinizin takılması sonucu takla atarsınız. Aynı zamanda basit kural 45 dereceden daha küçük derecelerde otomobiliniz yan yatmışsa, tabi olarak takla atacaktır.

İçeriğe Geri Dön | Ana Menüye Geri Dön