ileri-surus-teknikleri-platformu - ileri surus teknikleri kursu | guvenli surus teknikleri Prodrv

İçeriğe git

Ana Menü

ileri-surus-teknikleri-platformu

Sürüş makaleleri > ileri surus teknikleri makaleleri

İleri sürüş teknikleri platformu yurt dışında ve ülkemizde uygulamada olan sistemlerdendir. Prodrv ileri sürüş teknikleri ve güvenli sürüş teknikleri merkezi olarak, faydasının olmadığını düşünmekteyiz. Bu tarz platformlardan geçen katılımcılara teknik bilgi yerine anlık macera yaşattırılmaktadır. Mahkeme hakimlerinin sorduğu direk sorular şunlardır. Bu soruları sorduğunuzda olay çözüm kazanıyor. Katılımcılar ileri sürüş teknikleri eğitimlerini bu platforlarda aldılarsa şu soruları sormak istiyoruz.
Sen ordamıydın
Evet
Başka kim vardı araçta
Tektim telsizden eğitim veriyorlardı
Telsizden eğitim verirlerken ne anladın
Sadece komut alıyordum
Teknik bir bilgi varmıydı
Hayır sadece denileni anlamaya ve uygulamaya çalıştım.
Peki heyecanlımıydı.
Sular fışkırdı.
Yer sarsıldı ve sirkeledi
Sonra aracımın kontrolünü kaybettim.
Yaşanılan ileri sürüş teknikleri eğitimi işte bu kadar.
Ne kadar sürdü toplam 30 saniye
Kaç kez tekrarlandı 2 kere
Teorik ne kadardı.
Neler anlatıldı
Nerde dinledin
Ne anladın
Test yaptılar ilk başta. Sonra teorik verdiler. Pisti tanıttılar. Sonra aynı testi tekrarladılar.
Şimdi başlayalım bizim neden bu sisteme eleştiri getirdiğimize,
Bu tip ileri sürüş teknikleri ve güvenli sürüş teknikleri platformları. Seri üretim anlamında herhangi bilgi ve emek verilmeden suların aniden fışkırdığı ve platformun lunapark modu gibi bir sistemle sirkelenmesi ile sizi mutlaka spine zorladığı. Anlatım ve fikirden uzak bir düzenektir. Siz bu sayede eğitmen tutmadan bir telsiz ile araç içindeki telsiz sayesinde haberleşip, şimdi dikkatli ol su fışlırcak, spine dikkat tarzında süprizleri telkin edip çay içerken 50 kişilik güvenli sürüş teknikleri eğitimini bitirebilirsiniz. Günde 500 kişiye de yetişirsiniz.
Peki bu tarz bir durum başınıza sürücü olarak gelebilirmi.
Gelir tabiki depremde yagmur yağar ve viraj alırken yeryüzü sizi sirkelerse olabilir. Buda o platformun tam benzeri etkisini yaşatmazsada bu bir benzerliktir diyebiliriz.
Peki bizim derdimiz ne bu konularda yazıyoruz. Kimse bu konuda aklına yorum yapmak gelmezken biz niye dert ediyoruz.
Biz ileri sürüş teknikleri eğitimleri, güvenli sürüş teknikleri eğitimlerinin yaralı olması gerektiğini ve trafik kazalarında azalımların eğitim sayesinde gerçekleşeceğini biliyoruz. İleri sürüş teknikleri eğitimi ve güvenli sürücülük eğitimleri konularında bilgilerimizin o kadar üst seviyede olduğunu ve piyasa eğitimlerinin ticari para kazanmak anlamında binlerce kişinin aldatıldığını bildiğimizden dolayı bu konulara dayanamıyoruz. Keşke bu işten anlamayan ileri sürüş teknikleri eğitimini lunaparka çevirip at jetonu 2 dakika eylen mantığında yapılan ticari eğitim firmaları yerine çarpışan oto gibi jetonlu lunapark işine girselerdi. Yada eylencelik karting. Bu konuda sadece eleştirisel bakan tek ileri sürüş teknikleri uzmanı Resul Ergün, olarak bu saçmalıklara teknik bakış açım ve farkındalığımı belirtmek için yazıyorum. Diğer ileri sürüş teknikleri uzmanları niye ses çıkarmıyorlar. Farkında dahi değiller.
Hani bunu apexi
Hani nerde bunun değişken apexi
Hani nerde bunun direksiyonun 3 tekniği
Hani nerde bunun nokta freni
Hani nerde bunun debriaj tokatı
Hani nerde bunun yarış çizgisi
Hani nerde bunun ağırlık transferi
Hani nerde bunun optik yanılması
Hani nerde bunun dar alandan geçişi
Hani nerde bunun tuzu biberi
Kısacası hani nerde bunun diyeyazdığım teknik başlıklardan kaçını öğretiyorsunuz.
Ve kaçını anlamayarak bu tip bir teknik eğitim yok dediğinizi duyar gibiyim. Ya direksiyonu çevirmenin dahi 3 tekniği varsa, bu 3 teknikle öyle zor anlardan kurtulma şansınız varsa.
Ne dersin.
Resul ERGÜN
İleri sürüş teknikleri uzmanı
İçeriğe Geri Dön | Ana Menüye Geri Dön