ileri-surus-teknikleri-direksiyon-tutusu - ileri surus teknikleri kursu | guvenli surus teknikleri Prodrv

İçeriğe git

Ana Menü

ileri-surus-teknikleri-direksiyon-tutusu

Otomobil sporları ile uğraşan bir yarış pilotu yada ehliyetini almış yeni bir sürücü bunların her ikisininde farkı yok. Direksiyon tutuşlarının aynı olması gerekli ve sabitlenmiş olarak koltukta oturmalılar.
Direksiyon tutuşu ile başlayalım;
ileri sürüş teknikleri eğitiminde ilk bahsettiğim konu direksiyon eğitimidir. Direksiyon 9:15 şeklinde askılıklardan tutularak kullanılmalıdır. Nedeni ise elden herhangi bir kayma olmasın anlamında 2 elimizle, başparmağımızla, askılıklardan tutulmalıdır. Peki pozisyon neden 9:15 diyorsanız airbağ yüksek hızlarda patlayarak açılan yaralayıcı bir sistem. Patlama yani açılma başladığında önünde ne varsa kırar. Bu anlamda bomba gibi düşünebilirsiniz. İleri sürüş teknikleri eğitiminin ilk başlangıç eğitimi güvenli sürüş tekniklerinde bu konuyu daha çok ele almaktayız. Burada biraz anlaşılması anlamında anlatıyoruz. Bu kırılan tabiki parmaklarınız yada kolunuzdur. Bu anlamda biz direksiyonun airbağ kısmını boşaltıyoruz. Bu verdiğimiz 9:15 şekli airbağ boşta olsun diyedir.
Bu konuda bana bir çok defa gelmiş bir soru var
Direksiyon tutarken biz 9:15 tutalım ve askılıklardan fakat manevra yaparken nasıl düz tutacağız. Manevra yaparken airbag patlarsa ne olacak
Şimdi soru mantıklı ve güzel zaten bu nedenle gündeme getirdim. B
u sorunun cevabını vermek için ileri sürüş teknikleri uzmanı olmaya gerek yok aslında
Manevra dönüş yada engelden kaçış için kullanılıyor. Evet siz sürücüler bu esnada direksiyonla uğraşmak zorunda kalıp çevirmek durumu ile karşılaşıyorsunuz. Fakat D100 karayolu yada otobanlarda çok hafif bir direksiyonla şerit değişebiliyorsunuz. Öyleki 4 şerit birden. Trafik kazaları bu anlamda yüksek hızlarda can yakıyor. Bu sebebtendir ki siz hız yaptığınızda direksiyonunuz düz ise yapabilirsiniz. Diğer türlü ben hız yaparım diyen, otomobil kullanmayı bilmiyordur. Düz iken hızlısın düz iken direksiyonunu düzgün tut.
Umarım anlaşılır olmuştur. İleri sürüş teknikleri aslına bakarsanız akla mantığa hitap eden kurallar bütünüdür.
Halen direksiyon nasıl tutulur anlamında konuşuyoruz. Sebebi son gördüğüm bir televizyon reportajında ileri sürüş teknikleri eğitimi veren bir üstadın yalan yanlış kendi mantığınca direksiyon tutuşunun süresini uzatıp 10:10 pozisyonu ile tutulmalı demesidir. Daha öncede bu konuda yazdığım bir makale var aslında ama dayanamadım. Bir daha şu direksiyon nasıl tutulur anlatmak istedim. Bu konuda birdaha parçalanmak istemiyorum. Direksiyon tutuşu 10:10 offroad sürüş teknikleri ile alakalıdır. Arazide taşlar ve derin çukurlar parmak kıracağından dolayı askılıklardan tutulmaz, başparmak dışa alınır. Airbağ olmadığından 10:10 geçe şeklinde kullanılır. Bu sadece airbağ olmayan otomobillerde özgünleşebilir. Ama tekrarlıyorum offroad sürüş teknikleri uygulamalarındadır. Bu makalede sadece direksiyon tutuşundan bahsettim diğer yazımda koltuk oturuş pozisyonu ve ileri sürüş teknikleri, güvenli sürüş teknikleri derken yarış tekniklerine kadar sizlere bilgi vermeye devam edeceğim. Saygılarımla

 
İçeriğe Geri Dön | Ana Menüye Geri Dön